Çevrimiçi Reklamlar: Çevrimiçi Reklam Türleri ve Biçimleri 

Çevrimiçi reklamlar, internet hayatının günlük bir parçası haline geldi. Yeni pazarlamacılar için, mevcut çevrimiçi reklamların kapsamını ve çeşitliliğini kavramak kafa karıştırıcı olabilir . Web’de bulunan her çevrimiçi reklam biçimini sınıflandırmaya ve açıklamaya yardımcı olmak için kapsamlı bir liste derledik.

 • Google Arama Reklamları
 • AdWords Reklamları
 • PPC Reklamları
 • Bing Ads
 • Facebook Reklamları
 • Twitter Reklamları
 • Tumblr Reklamları
 • Banner Reklamlar
 • Google Görüntülü Reklamlar
 • Yeniden Hedefleme Reklamları
 • Reddit Reklamları
 • Mobil Reklamlar
 • Oyun İçi Reklamlar
 • AdMob Reklamları
 • E-posta Reklamları
 • Gmail Reklamları
 • Video Reklamlar
 • YouTube Reklamları
 • Pinterest Reklamları
 • Instagram Reklamları
 • Vine Ads
 

Google Arama Reklamları

Google arama reklamları, kullanıcılar Google’da bir anahtar kelime sorgusu aradığında arama motoru sonuç sayfasının yanında görünen çevrimiçi reklamlardır. Bu reklamlar, reklam verenlerin her bir reklam tıklaması için ödediği PPC veya tıklama başına ödeme reklamlarıdır. Google’ın PPC arama reklamları, reklamverenlerin anahtar kelimeler için teklif vermesine, reklam metni oluşturmasına, bütçe belirlemesine ve daha fazlasına olanak tanıyan Google’ın AdWords reklam platformu tarafından yönetilir. Google AdWords’de reklam vermek için bir Google AdWords Hesabı oluşturmanız gerekir . 

  

AdWords Reklamları

AdWords reklamları, Google arama reklamlarına benzer şekilde, Google’ın AdWords reklam platformunda oluşturulan çevrimiçi reklamlardır.

PPC Reklamları

PPC reklamları, AKA tıklama başına ödeme reklamları, reklam maliyetinin bir reklamın aldığı tıklama sayısı ile belirlendiği reklamlardır. Hem AdWords hem de Bing Ads, tıklama başına ödeme modeli kullanır.

Bing Ads

Bing reklamları, tıklama başına ödeme esasına göre çalıştıkları için Google reklamlarına benzer. Reklamverenler, reklamlarını daha önce Microsoft adCenter olarak bilinen Bing Ads hizmeti aracılığıyla yönetebilirler. Bir Bing Ads Hesabınız olduğunda , burada Bing Ads oluşturmaya başlayabilirsiniz .

Facebook Reklamları

Facebook reklamları , her biri Facebook’ta pazarlama yapmak isteyen reklamcılar için benzersiz artılar ve eksiler sunan birçok farklı biçimde bulunur. Facebook reklamcılığı hakkında her şeyi öğrenmek için, Facebook Pazarlama blog gönderimizi okuyun veya 45 Facebook reklam ipucu listemize göz atın .

Pazar yeri reklamları, Facebook web sitesinin yan sütunlarında bir başlık, kopya ve bir resimle birlikte görünür.

Tanıtılan Gönderiler, reklamverenlerin Facebook işletme sayfalarında tek bir gönderiyi tanıtmak için sabit bir ücret ödemelerine olanak tanıyan Facebook reklamlarıdır. Tanıtılan gönderi, normal bir gönderiden daha fazla hayrana ve hayran arkadaşına ulaşır.

Sponsorlu Hikayeler, bir kullanıcının bir reklamveren sayfası veya ürünle etkileşimini kullanıcının arkadaşlarına ve daha geniş ağına gösterir. Sponsorlu Hikayeler ayrıca bir kullanıcının haber akışında görünebilen Facebook reklamlarının bir biçimidir.

FBX veya Facebook Exchange, yeniden pazarlamayı uygulayan Facebook reklamlarıdır. Bu reklamlar, bir kullanıcının web’de gezinme geçmişi verilerini hesaba katarak, bir reklamverenin bir kullanıcının daha önce reklamverenin web sitesinde aradığı bir ürün için bir reklam göstermesine izin verir.

Twitter Reklamları

Twitter reklamları, Twitter’daki markaların tweet’lerinin erişimini genişletmek, seçilen bir hashtag’i tanıtmak veya daha fazla takipçi kazanmak için kullanabileceği ücretli artışları ifade eder.

Tanıtılan Tweetler, reklamverenlerin tweet’lerinin daha fazla kişinin ev beslemelerine ulaşmasını sağlar ve sağlıklı bir grup hedefleme seçeneği sunar. Twitter reklamları ayrıca, reklamverenlerin Twitter’ın Kim Takip Etmeli öneri özelliğinde daha sık görünmesini sağlayan Tanıtılan Hesapları da içerir. Promoted Trends, özel hashtag’inizi Trendler çubuğuna alarak Twitterverse’ten ek ilgi ve bildirim alır. Twitter’da reklam vermek istiyorsanız , bu Twitter reklam örneklerine göz atın .

Tumblr Reklamları

Tumblr reklamları birkaç farklı biçimde gelir – Tumblr Radar ve Spotlight, Tumblr’ın benzersiz içeriği ve hesapları vurguladığı alanlarda “sponsorların”, yani reklamverenlerin gösterilmesine olanak tanır. 54 milyon kullanıcısı, her gün yarım milyardan fazla sayfa görüntülemesi alan 70 milyon gönderi paylaşan Tumblr topluluğu, aktif ve canlı bir topluluktur.

Tumblr ayrıca, kullanıcıların ana gösterge tablosu beslemesinde görünen reklamverenler tarafından hazırlanmış, normal, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle entegre edilmiş Tumblr içeriği parçaları olan sponsorlu web gönderi reklamları da sunar . Bu Tumblr reklamları, onları reklam içeriği olarak işaretlemek için küçük dolar işaretlerine sahiptir. Çevrimiçi reklamlarınızı Tumblr platformuna göndermek için Tumblr sponsoru olmanız gerekecek .

 

Banner Reklamlar

Banner reklamlar , genellikle web sitelerinin yan, üst ve alt bölümlerinde görünen resim tabanlı reklamlardır. Boyut, tasarım ve işlev açısından geniş çeşitlilik gösterebilirler. Bunları genellikle haber tabanlı her türlü web sitesinde, bloglarda ve özel web topluluklarında bulabilirsiniz. Pek çok web sitesi, reklam alanlarını Google’ın Görüntülü Reklam Ağı gibi reklam borsalarıyla aracılık eder veya bir gazetede reklam satın aldığınız gibi reklam alanını satın alabilirsiniz.

 

Google Görüntülü Reklamları

Google Görüntülü Reklamlar , Google’ın görüntülü reklamları barındırmayı kabul eden ağ siteleri topluluğu olan Google Görüntülü Reklam Ağı’nda kullanılan bir tür bağlamsal banner reklamlardır. Google Görüntülü Reklam Ağı da vb Google Görüntülü reklamlar metin, resim ve hatta video tabanlı olabilir YouTube, Gmail, Blogger gibi Google özelliklerini içerir. Google Görüntülü Reklam Ağı’nda çevrimiçi reklamlar sunmak için, Google AdWords’ü kullanarak başlamanız gerekir .

 
 

Yeniden Hedefleme Reklamları

Yeniden hedefleme reklamları (benzer, Google Yeniden Pazarlama’ya bakın ), kullanıcının geçmiş web geçmişini hesaba katarak kullanıcıyı bir siteyi ziyaret etmeye ikna eder. Bir kullanıcı bir web sitesini ziyaret ettiğinde, ziyaretçiye bir yeniden hedefleme kampanyası çerezi eklenir ve kullanıcının siteye göz atarken hangi sayfaları ve ürünleri ziyaret ettiğini not eder.

Kullanıcı, reklamverenin sitesinden ayrıldıktan ve diğer web sitelerine gitmeye başladığında, belirli reklam alanlarında reklamların görünmesi sağlanabilir ve kullanıcının reklamverenin sitesinde daha önce neye baktığını özellikle belirten reklamlar görüntülenebilir.

Yeniden hedefleme reklamları, daha yüksek tıklama oranları ve dönüşümlerle normal banner reklamlardan çok daha iyi performans gösterme eğilimindedir. Zaten Google AdWords kullanıyorsanız, kendi Google AdWords yeniden pazarlama reklamınızı oluşturmayla ilgili adım adım bir eğitimimiz var .

Flash Reklamlar

Flash reklamlar, genellikle kullanıcıları ikna etmek için etkileşimli öğeler içeren, Flash tasarım kullanan banner reklamlardır. Flash, belirli görüntülü reklamlarda hala ustaca kullanılsa da, bin yıllık yıllarda yaygın olan eğlenceli, etkileşimli ve biraz hokey flash reklamlar artık popüler bir banner reklam biçimi olarak kabul edilmiyor.

 

Reddit Reklamları

Reddit reklamları, bir başlık başlığı, hedef URL ve isteğe bağlı bir fotoğraf içeren reklamlardır. Reddit reklamları, reklamverenlerin kampanya bütçelerini belirleyebilecekleri ve kampanyalarının ne kadar süreyle yayınlanmasını istediklerini seçebilecekleri teklife dayalı bir sistemde çalışır. Reddit reklamları, bazı benzersiz hedefleme seçeneklerine izin verir ve genellikle düşük gösterim başına maliyetle oldukça ucuzdur.

Reddit reklamlarını gerçekten benzersiz kılan, yorumlar ve oylamadır – kullanıcılar reklamınıza olumlu oy verebilir veya olumsuz oy verebilir, bu da kullanıcıların bir reklamı beğenmesi veya beğenmemesi durumunda reklamverenlere kolay bir okuma sağlar. Reddit’teki diğer tüm yayınlar gibi her reklamın bir yorum bölümü vardır. Bu, kullanıcıların doğrudan reklamverene giden doğrudan geri bildirim sağlamasına olanak tanıdığından reklamverenler için yararlı olabilir.

  

En iyi Reddit reklamları hedef kitlelerini dikkate alır – Reddit ağırlıklı olarak genç, teknoloji meraklısı, çoğunlukla erkeklerden oluşan bir kitle tarafından sıkça ziyaret edilir. Genel olarak, Reddit topluluğu bariz pazarlamaya karşı çok temkinli, bu nedenle bir Reddit reklamı yayınlamak biraz ateşle oynamak gibi olabilir. Doğru yapılırsa, Reddit reklamları düşük maliyetle çok dikkat çekebilir. Reddit’te kendi web siteleri aracılığıyla reklam verebilirsiniz .

Mobil Reklamlar

Mobil reklamlar, akıllı telefonlarda, tabletlerde ve diğer tüm mobil cihazlarda görünen reklamlardır . Birçok sosyal medya platformu, web sitesi ve uygulama kendi benzersiz mobil reklam seçeneklerini sunar. Google AdWords’te reklam verirseniz, Geliştirilmiş Kampanyalardan yararlanarak mobil cihazlara reklam verebilirsiniz .

Oyun İçi Reklamlar

Oyun İçi reklamlar, bilgisayar veya video oyunlarında bulunan reklamlardır. Oyun içi reklamcılığın en yaygın örneklerinden biri, spor oyunlarında görünen reklam panolarıdır. Oyun içi reklamlar, oyun durumu sembolleri olarak var olan silahlar, arabalar veya giysiler gibi markalı ürünler olarak da görünebilir.

AdMob Reklamları

AdMob Reklamları, mobil uygulamalarda görünen reklamlardır. AdMob , Google’ın mobil reklamcılık platformudur, uygulama oluşturucuların reklam alanı sunarak ücretsiz oyunlardan gelir elde etmelerini sağlar ve reklamverenlerin en popüler mobil oyunlarda ve uygulamalarda reklam alanları elde etmesine olanak tanır.

AdMob reklamları, mobil cihazlar için optimize edilmiş metin reklamlar, resim tabanlı banner reklamlar ve hatta zengin HTML5 kullanan geçiş reklamları olarak görünebilir. 

E-posta Reklamları

E-posta reklamları, kullanıcılara web postası yoluyla gönderilen reklamlardır. E-posta reklamları, aboneleri diğer kullanımların yanı sıra belirli promosyonlar, indirimler veya yeni özellikler hakkında bilgilendirmek için kullanılabilir.

Çoğu e-posta reklamı, minimum metinle büyük bir resim içerir; kullanıcılar e-posta reklamlarını okumak için çok fazla zaman kaybetmeyecekler, bu nedenle mesajınızı olabildiğince açık ve kısa tutmanız önemlidir. E-posta reklamları, bir kullanıcının e-postayı açmasını sağlamak için ilgi çekici bir konu satırına da dayanır.

E-posta reklamlarının belirli kuralları vardır – kullanıcılar için e-posta spam’ini önlemek için oluşturulan 2003 CAN-SPAM Yasası, spam gönderen bireyler için ihlal başına 16.000 ABD Doları ceza yetkisi verir, bu nedenle ABD’deki birçok e-posta pazarlamacısı emin olmak için bir e-posta hizmeti veya yazılımı kullanır Kanuna uygundurlar.

Gmail Reklamları

Google’ın çevrimiçi e-posta hizmetindeki Gmail reklamları, kullanıcıyla alakalı ilgi alanlarını ve konuları keşfetmek için bir kullanıcının e-postalarını tarayan otomatik bir işlem tarafından oluşturulan içeriğe dayalı reklamlardır. Bir kullanıcı klimalar hakkında çok sayıda e-posta yazıyor ve alıyorsa, bu kullanıcı Gmail istemcisinde hava koşullarıyla ilgili reklamlar görebilir.

Gizlilik savunucuları bu tür uygulamalara karşı dikkatli olsalar da, Gmail reklamcılığı tamamen otomatiktir ve Google, hiçbir insanın kullanıcı e-postalarını, yalnızca robotları okumadığını iddia eder.

Video Reklamlar

Daha iyi internet hızı performansı ve çevrimiçi gelişmeler, web’de video izlemeyi hızlı ve kolay hale getirdikçe video reklamların popülaritesi artmaktadır. En başarılı video reklamlar , bariz reklamlardan kaçınır, bunun yerine, bazı (varsa) ürün önerilerinin gizli bir şekilde entegre edildiği, kullanıcılara doğal olarak hitap eden eğitici, nasıl yapılır videosunu tercih eder. Mizahi video reklamlar da iyi performans gösterir ve bazı komik video reklam ağı kampanyaları, özellikle etkileşimli bir öğe eklendiğinde büyük başarı elde eder. 

YouTube Reklamları

YouTube reklamları, Google’ın video paylaşım sitesinde görünen reklamlardır. Google, YouTube’un sahipliğini elde ettiğinden beri, YouTube’da reklam vermek neredeyse AdWords’te reklam vermek kadar kolay ve özelleştirilebilir hale geldi.

YouTube reklamları, bir dizi hedefleme seçeneği ve birkaç farklı reklam biçimi sağlar. YouTube reklamları, şerit reklamlar, video içi yer paylaşımlı reklamlar, yayın içi video reklamlar (başka bir YouTube videosunun öncesinde veya sırasında görünen video reklamlar) ve diğer birçok kurulum olarak görünebilir.

 
 

Pinterest Reklamları

Pinterest reklamları, markalar ve reklamverenler tarafından sabitlenmiş içerik parçalarıdır. Pazarlamacılar, belirli bir ürünü pazarlarken, açıklamaya fiyat tutarının önüne bir dolar işareti ekleyerek Pinterest reklamları oluşturur. Bu, Pinterest’e bu ürünün söz konusu fiyattan satılacağını söyler. Pinterest pazarlamacıları, perakende trafiğini artırmak için sabitlenmiş öğeyi resmi ürün sayfasına bağlayabilir.

Bazı pazarlamacılar, Pinterest’te yarışmalar düzenleyerek kendi Pinterest reklam biçimlerini de uygular. Bu doğrudan satışla sonuçlanmasa da yarışmalar, yarışmanın nasıl organize edildiğine bağlı olarak kullanıcı dikkatini, katılımını ve site trafiğini artırmak için harika bir yoldur. Reklam oluşturmak için Pinterest’e ödeme yapmanız gerekmese de, Pinterest’te gizlenen alıcıları çekmek için güzel çevrimiçi reklamlar oluşturmak için önemli ölçüde zaman ve çaba harcamanız gerekeceğini unutmayın. Pinterest reklamlarının en iyi somut B2C ürünlerinde işe yaradığını unutmayın.

Instagram Reklamları

Şu anda “resmi” Instagram reklamları yok – sadece markalar yaratıcı ve kullanıcı tarafından hazırlanmış içeriğin yanında paylaşılabilen Instagram resimleri üretiyor.

 

Vine Ads

Vine reklamları, Instagram reklamları ile aynı şekilde çalışır – şu anda resmi Vine reklamları yoktur, ancak birçok marka ve reklamveren , doğal içeriğe dayalı reklamcılık işlevi gören ve normal kullanılmış içerikle entegre olan Vine video reklamları üretir . 

Good Vine reklamları, genellikle stop-motion tekniklerini uygulayarak öne çıkan 6 saniyelik içerik oluşturarak diğer başarılı Vine’lardan ipucu alıyor.