nodes1.jpg

Şuanda Gelişmekte Olan Kripto Para Biriminin Ölçeklendirilmesinde En Etkili Çözümlerden Biri Olarak Görülen YILDIRIM AĞI (Lightning Network), Bitcoin Blok Zincirine Net Olarak Yerleşebilen Hızlı ve Ucuz İşlemleri Mümkün Kılan Bitcoin Üzerine Etkili Bir Katman Oluştur.

Thaddeus Dryja ve Joseph Poon Tarafından 2015 Yılında Yayımlanan bir Makalede Önerilmiş Olan Fikir, Bitcoin Blok Zincirinin Üstünde Yer Alan ve Sonuçta Üzerine Oturmuş Bir Ağa Dayanmaktadır. Ağ, Ödemeleri Güvenli ve Güvensiz Şeklinde Geri Dönen Kullanıcı Tarafından Oluşturulmuş Kanallardan Oluşur.

Örneğin: İzlenecek Bir Videonun Dakikasına Ödeme Yapmak İstiyorum.
Bunun İçin Bir YILDIRIM AĞI (Lightning Network) Kanalı Açarak Video İzlendiği Dakika Süresince Cüzdanımdan Periodik Olarak Ödeme Çıkart ve İzlenme Bittiğinde Net Miktarı Bitcoin Zincirine Yerleştirmek Üzere Kanalı Kapat Diyebiliyoruz.

Ve Bu İşlemler Benim Tarafımda Olduğu için Tüm Ağa Yayınlamak Zorunda Kalmadan Anlık Olarak İşlem Yapabiliyoruz. Yani Aradaki Madencileri Çıkartmış Olduk ve Gönderim Maliyetide Ortadan Kalkmış Oldu. Tabi bu Gönderim Ücreti Olamayacak Anlamı Taşımıyor. Tabiki Bir Maliyeti var Ancak Şuanki Gibi Olmayacak Çok Düşük Maliyetlerde ve Daha Çok Hızlı Olacaktır.

Nasıl Çalışır ?

Öncelikle, Birbiriyle İşlem Yapmak İsteyen İki Taraf Çok Aşamalı Bir Cüzdan Oluşturması Gerekiyor. Bu Cüzdanda Bir Miktar Bitcoin Olması Gerekiyor. Oluşturulan Cüzdan Adresi Daha Sonra Bitcoin Blok Zincirine Kaydedilir. Bu İşlem ile Ödeme Kanalı Kurulmuş Olur.

İki Taraf Artık Blok Zincirinde Saklanan Bilgilere Dokunmadan Sınırsız Sayıda İşlem Yapabilir. Her Bir İşlemde, Her İki Tarafda Cüzdanda Saklanan Bitcoin’in Ne Kadarının Her Birine Ait Olduğunu Doğrulamak için Güncellenmiş İşlemini İmzalar.

İki Taraf İşlemi Gerçekleştirdiğinde, Kanalı Kapatırlar ve Ortaya Çıkan Denge Blok Zincirine Kaydedilir. Bir Anlaşmazlık Durumunda, Her İki Tarafda Paylarını Geri Almak İçin En Son İmzalanmış İşlemi Kullanabilirler.

YILDIRIM AĞI (Lightning Network) Üzerinde İşlen Yapmak İçin Doğrudan bir Kanal Kurmanın Gerekli Olmadığını Belirtmek İsterim. Bağlandığınız Kişilerle Diğer Kanallar Aracılığıyla Birisine Ödeme Gönderebilirsiniz. Ağ Yapısı Sizin İçin En Hızlı Rotayı Bulur.

Teknolojinin Gelişimi, Bitcoin ve Litecoin Ağları Üzerinde SegWit’in Benimsenmesiyle Önemli Bir Artış Kaydetti. Yükseltme İşleminin İşlenebilirlik Düzeltmesi Olmadan, YILDIRIM AĞI (Lightning Network) Üzerindeki İşlemler Partik Olmak Yerine Çok Riskli Olurdu.

Arkasındaki Blok Zincirinin Güvenliği Olmadan, YILDIRIM AĞI (Lightning Network) Güvenli Olmayacaktır. Bu da Daha Az Risk Taşıyan Küçük veya Mikro İşlemler için Kullanılabileceğini Gösterir. Şuan İçin Büyük Aktarımlar Yerine Daha Düşük Transferlerde Kullanılması Daha İyi Olacaktır.

NODES.png

Şuan Ne Durumda ?

Başlangıçta Bitcoin için Tasarlanmış Olmasına Rağmen, Şuanda Litecoin, Stellar, Zcash, Ether ve Ripple Gibi Kripto Paralar için Geliştirilmektedir. Litecoin Versiyonunu Bitcoin ile Aynı Anda Başlatmayı Planlıyorlar.

Aralık 2017’de En Etkin Üç Lightning Uygulamasının (ACINQ, Blockstream and Lightning Labs) Arkasındaki Girişimler, Yazılımların Artık Birlikte Çalışabilir Olduğunu Kanıtlayan Canlı İşlemler de Dahil Olmak Üzere Test Sonuçlarını Ortaya Çıkardı.

Ayrıca, Ağın Kurallarını Belirleyen Lightning Özelliklerinin 1. Versiyonu Yayınlandı. Ve Buda Diğer Uygulamaların Geliştirilmesini Teşvik Edecektir.

Ancak, Ağ Henüz Lansmana Hazır Değil. Yazılımcılar, Gerçek Kullanıcıların İşlem Yapabilecekleri Yazılımı Henüz Yayınlamadı.

Mart 2018’de California’da Lightning Labs Tarafından Yapılan Duyuruda, Yazılımın Beta Sürümünü Piyasaya Sürüleceğini Açıklamışlardı. Yinede Beta Olduğu için Son Kullanıcın Kullanmasını Tavsiye Etmemekteler. Daha Çok Geliştricilerin ve İleri Düzey Kullanıcılara Yönelik olduğu Açıklandı…

Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim….