Kullanıma açıldığı anda kısa sürede 10 milyon üyeye ulaşarak dikkatleri üstüne çeken Pinterest, markalardan kişilere kadar geniş bir kitlenin ilgisini çekmiş durumda. Peki Pinterest nedir?

Pinterest, İngilizce Pin (iğnele) ve Interest (ilgi alanı) kelimelerinin birleşiminden oluşmuş bir isim. Pinterest için, televizyon hakkında söylenen “radyonun resimlisi” tabirini kullanabiliriz. Evet, Pinterest Twitter’ın resimlisidir 🙂 Çok yüzeysel oldu belki ama, işleyiş olarak neredeyse Twitter’la aynı sisteme sahip. Twitter’la arasındaki en büyük fark, kendine ait bir uygulaması olması. Pin it adı verilen bu uygulamayı browser’a kuruyorsunuz, sonra gezindiğiniz sitelerde hoşunuza giden resimleri Pin’lemek için bu butonu kullanıyorsunuz, seçtiğiniz resimi tıklayıp kendi “pano”nuza yolluyorsunuz. neyse, şimdi adım adım pinterest rehberini gezelim:

1- Nasıl üye olunur?

Pinterest’e mail adresinizle, Facebook ve Twitter sosyal ağ bağlantınızla ya da arkadaş davetiyesi ile üye olabilirsiniz. İlk açıldığı zaman diliminde sadece davetiye ile üye olabildiğiniz sistem artık herkese açık.

2- Üye oldum, üyeliğimi nasıl aktif hale getireceğim?

Mail adresiniz aracılığı ile ya da arkadaş daveti ile siteye üye olduğunuzda mailinize onay metni geliyor. Bunu onayladıktan sonra üyelik işleminiz başlamış oluyor.

3- Facebook veya Twitter hesabımı bağladım, siteye tam üye oldum… sonra?

Sonra Pinterest sizden profilinizi düzenlemenizi isteyecek. kullanıcı adınızı (nick), mail adresinizi, şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bağladığınız hesabınıza bağlı olarak Pinterest’ın sizin adınıza yayın yapmasın engelleme fırsatınız da var. yani haberiniz olmadan facebook duvarından bir şey yazamayacak, tweet atamayacak.

fikrimesai-pinterest-sosyal-ag-baglama

 

Profilinizi düzenlediniz… şimdi sırada “pano”larınızı oluşturma zamanı.

Panolar pinterest’ın kalbi konumundalar. ilgi alanınıza göre panolar oluşturuyorsunuz, isterseniz manzara, isterseniz mimari, isterseniz moda, isterseniz arabalar… ilgi alanınız panolarınızı (boards) şekillendirecek.

fikrimesai-pinterest-nasil-kullanilir

 

4- Pin it uygulaması nedir?

pin it (iğnele), pinterest’ın, internette sörf yaparken beğendiğiniz görselleri profilinize yüklemenize yardımcı olan uygulamasıdır.

aşağıda gördüğünüz görsel, bobiler.org sitesinde pin it uygulamasının aktif hale geldiğinde uygulamanın karşımıza çıkardığı ekrandan alınmıştır. sitedeki görseller, uygulama ile seçiliyor ve panolarınıza gönderebilmeniz için uygun hale geliyorlar.

fikrimesai-pinterest-pano

bu aşamadan sonra seçtiğiniz görsele tıklıyorsunuz, karşınıza şu ekran geliyor:

fikrimesai-board-pinterest

1 numaralı kısım seçtiğiniz görseli, 2 numaralı kısım görseli iğneleyeceğiniz panoyu, 3 numaralı kısım ise görselle alakalı açıklamanızı yazacağınız bölümü gösteriyor. her şeyi düzenledikten sonra pin it diyorsunuz, görseliniz panonuza yerleşiyor.

5- Burası çok sıkıcı, eğlenceli şeyler yok mu?

Pinterest’taki ilk zamanlarınızda, twitter’da sıfır takipçiniz varken gayretle tweet atmanıza benzer bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Panolarınız dolu, onlarca panonuz var ama takipçiniz yok… şimdilik bu gayet normal çünkü Türkiye’de henüz meşhur olma aşamasında pinterest. bir gün gelecek diğer siteler gibi pinterest’ın da suyunu çıkaracağız. ama bu demek değildir ki bırakalım bu işleri, twitter’da facebook’da takılmaya devam edelim… Tasarımcı iseniz, kendi panonuza görseller ekleyebilir, bir nevi “portfolyo” olarak kullanabilirsiniz. Hatta, benden duymuş olmayın ama gün gelecek “uyanık” kimseler bu panoları “CV” olarak kullanacaklar. her şey size kalmış. yine de canınız sıkılıyor, buralar bomboş diyorsanız, sizi anasayfada yer alan “Everything” (her şey) bölümüne alabiliriz. oradaki kategorilerden istediğinizi seçip görsel deryasında kaybolabilirsiniz.

Pinterest’ı elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Ben burayı beğendim üye olmak istiyorum diyorsanız sitede yer alan “request an invite”a tıklayıp siteden gelecek davetiyeyi bekleyebilirsiniz. Hadi bakalım, Pinterest sizi bekliyor…

Kaynak