IoT (nesnelerin interneti), aklınıza gelebilecek her nesnenin bir şekilde internete erişip, diğer cihazlarla iletişim halinde olmasıdır. Günümüzdeki her elektronik cihaz artık akıllı olmaya başladığı için artık bu cihazlar da birbirleriyle iletişim edebilir duruma gelmiştir.
IoT konusunda birçok fikir ve teknoloji günümüzde geliştirilmekte ve bir kısmı kullanılmakta.

Bunların en başında ise “Akıllı Ev” ve “Akıllı Şehir” gelmekte. Ev içerisinde çalışan elektronik cihazlar artık doğrudan kablosuz ağa bağlanabilir duruma gelmiştir. Bu sayede akıllı ev sistemlerinde, ev aletleri daha kolay kontrol edilebilir duruma gelmiştir. Başlangıçta manuel olarak kontrol edilmelerine karşın teknolojinin gelişmesiyle artık elektronik cihazlar birbirleriyle de konuşarak otomatik kontrol de sağlanmış oldu.

Artık siz arabanızla evinize varmadan arabanızla evinizdeki ısıtma sistemi birbiriyle haberleşerek siz daha evinize varmadan eviniz ısınmış olacak. Ya da sabah alarmınız çaldığında mutfaktaki kahve makineniz kahvenizi siz mutfağa gidene kadar hazırlamış olacak. IoT’yi güzel kılan da işte bu.

Son kullanıcıya da hitap ettiği için büyük rahatlık sağlamakla kalmayıp, kişilerin isteği doğrultusunda yeniden şekillendirilebiliyor. Ama bu teknolojinin sadece son kullanıcıya hitap ettiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Büyük reklam firmaları ve istatistik kurumları da IoT’deki gelişmeleri yakından takip ediyor. IoT sayesinde bir şehirde hangi bölgenin en yoğun olduğu, insanların hangi bölgede daha fazla vakit geçirdiği, bir AVM’de bir insanın ortalama ne kadar vakit geçirdiği verileri otomatik olarak toplanıp analiz edilebilir duruma geldi. Bu sayede bir istatistik kurumu artık anket yapmadan daha büyük kitleler hakkında herhangi bir istatistik bilgiye daha kolay elde edebiliyor.

Birkaç sene içerisinde IoT teknolojisi dünyaya egemen olacak. Hali hazırda Intel ve Cisco gibi şirketler bu teknoloji için çalışmakta ve diğer şirketleri de teşvik etmekte. Akıllı şehirler için Avrupa’da akıllı şehirler bile belirlenmeye başladı. IoT ileride gündelik hayatta kullandığımız cep telefonumuz gibi vazgeçilmez olacak. Bekleyip görelim.