Geçtiğimiz yıl iPhone 6s modellerinde gündeme gelen işlemci sorunundan sonra bu yıl modem sorunu karşımıza çıktı. Yapılan testler, bazı iPhone 7’lerin bağlantı hızlarının diğerlerinden daha yavaş olduğu ortaya çıktı. Sorun, telefonların içerisinde kullanılan farklı modemlerden kaynaklanıyor. Çözümü ise şimdilik yok.

[Haber görseli]

iPhone 7 modem sorunu nedir?
Apple, hücresel veri için kullandığı modemlerde iki firma ile çalışıyor. Bu firmalardan biri Qualcomm, diğeri ise Intel. İddia ise Intel’in modemlerinin Qualcomm modemlerine göre %30 daha yavaş çalışması. Yani cihazların internete erişimi hızları arasında fark var. Eğer iPhone 7’nin içerisinde Qualcomm modemi varsa internet bağlantı hızı %30 daha hızlı oluyor.

Kötü haberi verdik. Şimdi haberin iyi kısmına gelelim. Ülkemizde satılan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinde Qualcomm modem kullanılıyor. Intel modemli iPhone 7’ler ülkemizde satılmıyor. Çünkü ilk belirlemelere göre bu sorun, ABD’de satılan operatör destekli cihazlarda görülüyor.

Verizon, Sprint ve operatörlerden bağımsız (SIM-Free) cihazlarda Qualcomm modem kullanılıyor. T-Mobile, AT&T ve Telstra operatörleri ile satılan cihazlarda ise Intel modem kullanılıyor. Intel modeme sahip iPhone 7’ler A1178 ve A1784 serisine sahip. Bu seri numaraları cihazların arkasında yazıyor.
Qualcomm modeme sahip iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri A1660 ve A1661 seri numaralarına sahip. Intel model kullanan cihazlar ise A1778 ve A1784 seri numaralı.