Google’ın hizmetleri arasında rekabeti son zamanlardaki çalışmalarıyla arttıran Google Translate, ‘Nöral Makine Çevirisi’ ile resmen dengeleri değiştirecek.

Kullanıcıların cümle bazlı olarak çeviri yapamaması Google Translate hizmetinin büyük bir eksiğiydi. Google CEO’su Sundar Pichai, Londra’da gerçekleşen ‘Google Story’ etkinliğinde ‘Nöral Makine Çevirisi’ için açıklama da yaptı. Google CEO’su Sundar Pichai yaptığı açıklamada:

“Nöral sistem, bütün cümleleri birer birer çevirmek yerine bir defada çevirerek bu kapsamlı içeriği, en yakın çeviriyi bulabilmek için uygun bir dilbilgisi ile insan konuşmasına benzer şekilde yeniden ayarlıyor. Böylece her cümleyi anlamak daha kolay olduğundan çevrilmiş paragraflar ve makalelerin okunması çok daha kolay hale geliyor.

Nöral Makine Çevirisi uçtan uca öğrenme sistemi ile sürekli kendini yenileyerek daha doğal çevirilerin yapılmasını mümkün hale getiriyor” dedi.Google Translate İçin Büyük Güncelleme; ‘Nöral Makine Çevirisi’

Neural Machine Translation’ı (Nöral Makine Çevirisi) bundan böyle İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Portekizce, Çince, Japonca, Korece ve Türkçe dillerinin dahil olduğu 8 dilde edebiyat çevirisi yapabilecek nitelikte. Hatta gerçekleşen çalışmalar bu algoritmanın tüm diller üzerinde uygulanacağının da habercisi.

Pichai, “Tüm bu diller dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinin ana dilleri olup tüm Google Çeviri sorgularının yüzde 35’inden fazlasını kapsamaktadır” açıklamasını da yaptı. Google CEO’su Sundar Pichai, bunun sadece başlangıç olduğunu ve toplamda 103 dilde akıllı çeviriyi hedeflediklerini “Google Search’de Google Translate App ve web sitesinde 8 dil çifti ile başlangıç yapıyor olmamıza ragmen, nihai olarak Google Translate’e erişebileceğiniz her yerde Nöral Makine Çevirisi’ni 103 dile çıkarmayı hedefliyoruz” açıklamasıyla dile getirdi.

Sundar Pichai, 2015’te Google Translate’te Arapça’dan Almanca’ya çeviri oranının çok hızlı bir şekilde arttığını belirterek, bu sistemin bilhassa göçmenlerin işine yarayacağını da açıklamasına ekledi.